CZWARTA EDYCJA SZKOLENIA Z PODSTAW FOCUSINGU RELACJI WEWNĘTRZNYCH
Wkrótce szczegółowe informacje o szkoleniu z podstaw FOCUSINGU RELACJI WEWNĘTRZNYCH i pracy ze świadomością ciała. Można będzie wziąć udział w 1 poziomie lub zdecydować się wszystkie 4 poziomy. Już wkrótce wszystkie niezbędne szczegóły: o programie szkolenia, kosztach, rezerwacjach i zapisach.
4-STOPNIOWE SZKOLENIE w WARSZAWIE
PROWADZĄCA SZKOLENIE:
Agnieszka Klimek
trenerka i praktyk Focusingu-Relacji Wewnętrznych
Zawsze fascynowało mnie doświadczenie.
Bycie w nim, poznawanie, obserwowanie go i towarzyszenie mu.
Nigdy nie sądziłam, że to doprowadzi mnie do pracy w obszarze umiejętności psychologicznych i psychoterapeutycznych.
I oto tu jestem – co samo w sobie jest kwintesencją doświadczania – otwieranie się na nieznane.
Zanim odkryłam dla siebie Focusing, moja droga zawodowa prowadziła przez pracę w roli tłumaczki ustnej, wspierania komunikacji pomiędzy kulturami i językami (angielski, francuski i hiszpański), zawodowe organizowanie podróży motywacyjnych, co razem stworzyło 20 lat pracy w biznesie w różnych rolach, głównie wspierających projekty i zespoły.
Z czasem moje zainteresowanie światem zewnętrznym stopniowo nabrało wymiaru bardziej wewnętrznego. Skierowało mnie
w stronę psychologii głębi, psychoterapii somatycznej, pracy z ciałem, ze snami i z traumą.
Jestem ogromnie wdzięczna za możliwość bardziej świadomego poznania i eksplorowania mocy empatii i Obecności.
Ciekawią mnie różne drogi prowadzące do poznawania i kontaktu z wewnętrznym doświadczaniem, od takich technik jak jungowski Dialog z głosem, gestaltowski Wielki umysł, wielkie serce, przez Uważność, vipassanę, Zen Coaching, NVC, Mediacje NVC, metody Psychologi zorientowanej na proces i obecnie najbliższy mi z nich wszystkich – Focusing-Relacji Wewnętrznych.
Focusing to jeden z największych darów w moim życiu. To łagodna praktyka docierania do połączenia ze sobą, pomost pomiędzy czuciem się żywym a poczuciem sensu i znaczenia poprzez nie rozdzielanie umysłu od ciała i ciała od umysłu. Każdego dnia, również wtedy kiedy nie jest lekko, Focusing umożliwia mi kontakt i transformację różnych stanów ciała.
Uczyłam się Focusingu od niezwykłych nauczycielek, kontynuatorek i innowatorek myśli Eugene’a Gendlina: Ann Weiser Cornell, Barbary McGavin. Ukończyłam 2 letni kurs nauczycielski i szereg szkoleń zaawansowanych: Treasure Maps to the Soul, Navigating the Edge, Releasing the Blocks to Actions, Philosophy, Focusing and Dreams, Focusing Demonstrations wih people new to Focusing. Przetłumaczyłam na język polski dwie książki o focusingu:
Focusing. Mądrość ciała (2015)
Podręcznik Focusingu (w przygotowaniu).
Jestem członkinią The International Focusing Institute w USA. Jestem w trakcie szkolenia psychoterapeutycznego w nurcie postjungowskim i somatycznym: Psychologia zorientowana na Proces od 2011 r. oraz informalnie od 2013 r. i formalnie od 2015 r. leczenie traumy wg Somatic Experiencing Petera Levine’a, terapii opartej na pracy z głównym konceptem focusingu felt sense.
Mam uprawnienia do udzielania indywidualnych sesji Focusingu i prowadzenia szkoleń grupowych z Focusingu-Relacji Wewnętrznych. Włączam elementy Focusingu-Relacji Wewnętrznych do treningów kreatywności „Odwaga tworzenia” wg „Drogi artysty” Julii Cameron. Uczę Focusingu w ramach 12 tygodniowego projektu „Odzyskiwanie ciała”.
PROGRAM SZKOLENIA
Główne zagadnienia szkolenia
szczegółowe daty 2019/2020 w zależności od miasta i wydarzenia (patrz strona główna)
1 Poziom: Podróż wgłąb siebie
Spotkanie z czuciem ciała
• Podstawy procesu Focusingu
• Rozpoznawanie relacji wewnętrznych
• Język Obecności
• Esencja słuchania
• Nauka wymiany sesji: fokuser i osoba towarzysząca
szczegółowe daty 2019/2020 w zależności od miasta i wydarzenia (patrz strona główna)
2 Poziom: Droga towarzysza
Towarzyszenie w wewnętrznej relacji
• Język ciała
• Towarzyszenie drugiej osobie w jej wewnętrznych relacjach
• Naturalne i empatyczne słuchanie
• Tam, gdzie zachodzi zmiana
• Zaawansowane techniki słuchania
szczegółowe daty 2019/2020 w zależności od miasta i wydarzenia (patrz strona główna)
3 Poziom: Podróż przewodnika
Wspieranie wewnętrznej relacji
• Pogłębienie procesu Focusingu
• Uczenie się prowadzenia sesji dla drugiej osoby na różnych etapach procesu
• Typowa sesja Focusingu, uczenie się wspierających interwencji
• O czym wie ciało
szczegółowe daty 2019/2020 w zależności od miasta i wydarzenia (patrz strona główna)
4 Poziom: Krajobraz wewnętrzny
Facylitowanie wewnętrznej relacji
• Powracanie do esencji Focusingu
• Praca z doświadczeniem zablokowania lub skonfliktowania
• Praca z procesem krytyki wewnętrznej
• Praca z doświadczeniami przytłoczenia i oporu
• Poznawanie co nas inspiruje i porusza
DLA KOGO
dla terapeutów urazów traumatycznych
dla coachów,
dla trenerów,
dla osób pracujących z ciałem i emocjami,
dla osób zainteresowanych rozwojem osobistym.
MIEJSCE
Szczegóły dotyczące miejsca zostaną przesłane mailem po rejestracji na dane szkolenie.
KOSZT
Koszt w zależności od miejsca i organizatora.
Najbliższy 2 dniowy warsztat w Warszawie kosztuje 520 zł.
Proszę o kontakt w sprawie konkretnego bieżącego wydarzenia.
Możliwość zdecydowania się na 1 poziom i podjęcia decyzji o dalszym udziale w maju
Cena obejmuje 1 sesję indywidualną i pełne, podstawowe 4-stopniowe szkolenie, które daje duże umiejętności pracy wewnętrznej i samodzielność w praktykowaniu zaawansowanego procesu focusingu w wymianie sesji partnerskich. Nie jest to jednak szkolenie trenerskie. Aby móc udzielać sesji i uczyć Focusingu osobom, które go nie znają, podobnie jak w Mindfulness, wymagana jest 2-letnie szkolenie trenerskie oraz własna praktyka.
ZGŁOSZENIA:
CZEGO MOŻESZ SIĘ SPODZIEWAĆ?
Focusing włącza wszystkie aspekty. Wszystkie nasze uczucia i aspekty znajdą tu miejsce. Niczego się nie „pozbywamy“. Uczysz się sposobu bycia za wszystkimi swoimi stanami emocjonalnymi z poziomu szerszej i większej obecności.
Focusing jest podejściem pozytywnym. Skupia się na tym, co przed nami, jaka energia życiowa w nas chce znaleźć sobie miejsce przepływu. Nie musisz któryś raz powtarzać swojej historii czy zagłębiać się w to, co nie działa. Focusing pozwala Ci nawiązać kontakt z energią życia, która należy do Ciebie i nie wymaga, aby cokolwiek było odepchnięte.
ROZWIĄZYWANIE KONFLIKTÓW WEWNĘTRZNYCH?
Focusing pozwala Ci rozpoznać, nazwać i odczuć rożne, często sprzeczne impulsy. Dawanie im szczególnej formy uwagi pozwala na ich poznanie, wyodrębnienie, a następnie na ich transformację w przestrzeni zrozumienia i empatii. Czasem konflikty wewnętrzne męczą nas latami, bo nie poświęcamy czasu, aby poznać ich istotę. Najczęściej są wezwaniem o więcej życia, radości, równowagi, choć postrzegane powierzchownie, wydają się odpychające i budzą nadziei.
Często myślimy, że musimy być silni i bezkompromisowi, aby wprowadzić jakieś zmiany – ale siła wywołuje tylko więcej oporu. Łagodność i OBECNOŚĆ może być najbardziej skutecznym działaniem w naszym wewnętrznym świecie. Krytykowanie samego/samej siebie również buduje mur oporu przed zmianą.
W Focusingu kluczowe jest traktowanie siebie samej/samego z szacunkiem.
EMPATIA DLA SAMEGO SIEBIE?
Pozwala Ci to nie tylko rozwinąć większą uwagę na siebie, ale również daje ci możliwość spotkania się
z drugą osobą, która jest nastawiona na słuchanie każdego Twojego słowa i na głębokie zrozumienie Ciebie.
W takiej przestrzeni słucha Cię nie tylko druga osoba. Ty siebie też lepiej słyszysz i czujesz. Często wiele słyszymy na poziomie słów, nie pozwalając sobie na uczucia, odczucia, symbole i głębokie znaczenia, które wyłaniają się z kontaktu z felt sense i z intuicją.
Jak często czujesz się naprawdę wysłuchany/-a? Praktyka Focusingu tworzy przestrzeń, która ułatwia
i wysłuchanie i bycie wysłuchanym/-ą, po to aby móc pełniej poczuć siebie. Podczas tego procesu możesz również doświadczyć stanu głębokiego relaksu, który pojawia się w ciele, kiedy to co mówisz, jest autentycznie przyjęte przez drugą osobę i odczute przez Ciebie.
POCZUCIE WŁASNEJ WARTOŚCI?
Kim jesteś? Jak widzisz siebie? Jakie uczucia żywisz do siebie? Czy dajesz się uwieść perspektywie innych ludzi czy perspektywie swojej racjonalnej części?
Jakby to było dać sobie prawo do poznania swojego wewnętrznego świata, który cały czas w Tobie żyje
i czeka na odkrycie?
Jakby to było poznać siebie, poza parę powierzchownych sądów o sobie samej/-mym?
Focusing stwarza możliwość uczenia się słuchania siebie i drugiej osoby z poziomu ciała i umysłu – niczego nie wyłączając i uwzględniając wszystko to, czym jesteś, co czujesz i co myślisz. Może Ci pomóc nie tylko rozwinąć większą uwagę na siebie, ale również daje ci możliwość spotkania się z drugą osobą w większym otwarciu i łagodności.
CO WYRÓŻNIA FOCUSING OD INNYCH METOD PRACY
1. FOCUSING ZOSTAŁ ODKRYTY W WYNIKU BADAŃ NAUKOWYCH
Focusing jest przedmiotem ponad 50 badań naukowych nad pozytywną zmianą w terapii. Typowymi rezultatami korzystania z Focusingu jest: większa autoregulacja emocjonalna, większe zadowolenie w relacjach i wzrost samoakceptacji. Badania pokazały, że osoby które były w stanie zatrzymać się, zwolnić i kierować uwagę do pojawiającego się na bieżąco odczucia i uczucia w ciele – odczucia w ciele danego problemu czy sytuacji – uczucia, które mieści w sobie więcej niż słowa są w stanie na dany moment pomieścić – dokonywały dużo bardziej trwałej zmiany w życiu. Focusing został rozwinięty jako sposób nauczenia innych jak używać umiejętności, którą mieli odnoszący sukcesy w terapii klienci.
2. SŁUCHANIE, ODCZUWANIE I EMPATIA SĄ NAJWAŻNIEJSZE
Focusing pomaga Ci ponownie nawiązać kontakt z tym co najważniejsze – ze Sobą, abyś mógł/mogła usłyszeć i poczuć siebie! Pozwala Ci to nie tylko rozwinąć większą uwagę na siebie, ale również daje ci możliwość spotkania się z drugą osobą, która jest nastawiona na słuchanie każdego Twojego słowa i na głębokie zrozumienie Ciebie. Jak często czujesz się naprawdę wysłuchany/-a? W Focusingu możesz bezpośrednio doświadczyć stanu głębokiego relaksu, który pojawia się w ciele, kiedy to co mówisz, jest autentycznie przyjęte przez drugą osobę i odczute przez Ciebie.
3. TY WIESZ NAJLEPIEJ, CO CZUJESZ
Ty kierujesz procesem.
Przeprowadzając Focusing, Ty jesteś osobą, która decyduje o różnych jego etapach. Nawet doświadczeni nauczyciele Focusingu nie wiedzą o Tobie więcej, niż Ty sam/-a wiesz o sobie. Focusing zachęca Cię do podążania za swoją własną prawdą. Jesteś wspierany/-ana w tym, aby prosić o to, czego potrzebujesz
i czego oczekujesz od osoby towarzyszącej Ci w tym procesie.Nikt inny nie kieruje tym „pojazdem” tylko Ty. Twoje „nie” jest szanowane tak samo, jak Twoje „tak”, kiedy zanurzasz się w proces Focusingu. Osoba, która Ci towarzyszy może pomóc Ci facylitować Twoje wewnętrzne eksploracje bez narzucania Ci, co jej zdaniem jest właściwe dla Ciebie. Pozwól sobie tego doświadczyć.
CO MÓWIĄ INNI
„Uczymy się Focusingu i praktykujemy go od wiosny ubiegłego roku; w naszych rozmowach stale przewija się temat, nie tylko tego jak wiele korzyści same osobiście odniosłyśmy z poznania tej metody, ale też jak dużą jej użyteczność widzimy w naszej pracy w obszarze przeciwdziałania przemocy. Focusing, najkrócej rzecz ujmując, jest praktyką głębokiego doświadczania, które płynie z ciała, otwiera przestrzenie i wglądy do których nie mamy dostępu inaczej aniżeli poprzez „zmysł czucia”. Odkryty i opisany przez E. Gendlina w latach 50-tych, delikatnie i subtelnie prowadzi ku zdrowieniu.”
Agnieszka Rusińska,
mgr pedagogiki resocjalizacyjnej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Absolwentka: Podyplomowego Studium Pomocy Psychologicznej, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu; Studium Rozwoju Osobistego i Umiejętności Przeciwdziałania Patologii Społecznej, Zarząd Główny MONAR; Studium Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie, Instytut Psychologii Zdrowia w Warszawie; Podyplomowych Studiów Psychologii Zarządzania, Wyższa Szkoła Bankowa w Poznaniu. Certyfikowany superwizor w zakresie przeciwdziałania przemocy w rodzinie (certyfikat IPZ Polskiego Towarzystwa Psychologicznego nr.15);
MOJA DROGA Z FOCUSINGIEM
„Spotkanie z duszą” tak nazywam czas spędzony na nauce focusingu podczas wiosennego kursu w ubiegłym roku. Jestem z zawodu psychologiem. Przez 9 lat pracowałem w lecznictwie odwykowym ambulatoryjnym i stacjonarnym jako terapeuta uzależnień. Przez 18 lat pracowałem z dorosłymi osobami doświadczającymi przemocy w rodzinie. W obu obszarach byłem świadkiem jak bardzo się one rozwijały dzięki wprowadzanym standardom, algorytmom postępowania oraz uregulowaniom prawnym. Jednak taki rodzaj pracy nazywam go, jak strażacy, „na pierwszej linii ognia”, skonfrontował mnie z ważną i trudną granicą. Dzisiaj wiem, że bardziej czułem, że potrzebuję zakończyć taki rodzaj aktywności niż to wiedziałem. Z powodu pracy we wcześniej wspomnianych obszarach koncepcja, która była mi najbliższa i dostarczała w moim przekonaniu skutecznych „narzędzi” do pracy było podejście poznawczo-behawioralne. Miałem i mam swoich mistrzów od których się uczyłem. Pojawiające się na mojej drodze zawodowej osoby akcentujące ciało, które wysyła ważne sygnały traktowałem trochę z przymrużeniem oka. Po dzień dzisiejszy mam z nimi bliski i serdeczny kontakt i piszę to wyznanie z niemałym zażenowaniem. W jakimś momencie mojej drogi zawodowej zacząłem się szerzej interesować tematem traumy nie zawężając go wyłącznie do przemocy w rodzinie. Równocześnie zobaczyłem w osobach zgłaszających się do bezpośredniego kontaktu po pomoc ograniczenia wynikające z koncepcji, którą się tak fascynowałem. Trzy lata temu zafascynowałem się koncepcją i dorobkiem Petera Levine’a. Odkryłem zupełnie inne podejście do tematu traumy. To jeszcze jednak nie była moja gotowość do uczenia się tej metody. Dzisiaj użyłbym języka focusingu pisząc, że „coś” we mnie namawiało mnie do dalszych poszukiwań. Dzięki subtelnej podpowiedzi Małgorzaty Sieczkowskiej i Agnieszki Czapczyńskiej (z którymi zresztą spotkałem się na kursie) dowiedziałem się o kursie focusingu i podjąłem decyzję o swoim udziale. Byłem pełen obaw. Jak ja, który przeszło 18 lat pracował „głową” skontaktuję się ze swoim ciałem i nawiążę wewnętrzną relację? Po wyjaśnieniu prowadzącej kurs, że ludzie uczący się focusingu miewającą różne trudności w kierowaniu swojej uwagi do ciała, sam zakwalifikowałem się do grupy, która ma z tym największe trudności. Jakie było moje zaskoczenie, kiedy pierwsze ćwiczenia pokazały jak bardzo moje ciało potrzebuje ze mną kontaktu. Nie znałem jeszcze promowanej obecnie przez Agnieszkę Klimek książki Ann Weiser Cornell „Focusing. Mądrość ciała”. Autorka w niej pisze „Usłysz szept swojego ciała zanim ono zacznie krzyczeć”. Moje ciało nie krzyczało, ale dało mi bardzo wyraźnie znać, czego potrzebuje. Focusing zajął ważne miejsce w moim życiu. Każde spotkanie z nim to fascynująca droga. Są na niej elementy, które są dziwnie znajome, ale też takie, które czekały na ujawnienie i pokazały się dzięki mojej cierpliwej obecności. Okazało się, że to co spotykam może pozostać nienazwane a i tak dostarcza mi bezcennych informacji. Dzięki focusingowi łatwiej spotykać mi się z trudnymi uczuciami takimi jak złość i lęk, z którymi mogę być w kontakcie, a nie identyfikować się z nimi (zanurzać się w nich). Okazało się też, że focusing stanowił ważne przygotowanie do ważnego kroku mojego dalszego rozwoju zawodowego. Od jesieni ubiegłego roku jestem uczestnikiem 3-letniego kursu Somatic Experiencing (metody pracy z traumą autorstwa Petera Levine’a). Dzięki focusingowi czuję się ocalony. Focusing wprowadził nowe jakości w moim życiu i choć może to brzmieć dla czytających dość metafizycznie, zapewniam Was czuję to. Nie potrafię napisać o wszystkim co dał i daje mi focusing. Zachęcam tych, którzy z niejasnych powodów w jakiś sposób utknęli na swojej drodze życiowej bądź zawodowej do skorzystania z nauki focusingu, a zwłaszcza uśmiecham się porozumiewawczo w stronę tych, którzy czytali te moje refleksje z „przymrużeniem oka”.
Piotr Antoniak – specjalista psycholog kliniczny, certyfikowany specjalista w zakresie przeciwdziałania przemocy w rodzinie (certyfikat PARPA), certyfikowany specjalista w zakresie pomocy ofiarom przemocy w rodzinie (certyfikat IPZ PTP i Pogotowia „Niebieska Linia”), certyfikowany superwizor w zakresie przeciwdziałania przemocy w rodzinie (certyfikat IPZ PTP).
OD FELDENKRAISA DO FELT SENSE
Po kilku latach zagłębiania się w tajniki pracy opartej na dziedzictwie dr Moshe Feldenkraisa zdałem sobie sprawę, ze poza znaczną poprawą orientacji mojego ciała w przestrzeni (propriocepcja) nastąpiło jeszcze coś niespodziewanego – w mojej świadomości pojawiła się masa innych sygnałów płynących z ciała (introcepcja).
Moja niekompetencja w odróżnianiu ich natury była zarazem i śmieszna, i straszna – czy były to wisceralne odczucia oznaczające pusty brzuch, czy napędzane przez empatię odczucia wobec dylematów innych osób (gut feelings), nie potrafiłem odróżnić ich od siebie*).
Poszukując rozwiązania zetknąłem się z metodą Focusing.
Najważniejszą wartość wyniesioną z serii warsztatów poświęconych Focusingowi mają dla mnie dwa nowe doświadczenia.
Pierwszym jest wchodzenie w kontakt z odczuciami z felt sense (ciała czującego obejmującego moją propriocepcję i introcepcję). W sposób łagodny, nieoceniający, z poszanowaniem gotowości fokusera (czyli osoby pracującej z własnym felt sense).
Drugie to możliwość doświadczenia na sobie i obserwowania u fokuserów zachodzącego procesu integrowania się części sfragmentaryzowanych na skutek wydarzeń traumatyzujących z przeszłości. Bogactwa relacji miedzy tymi częściami.
Po warsztatach z Focusingu zdarza mi się mieć problemy z interpretacją sygnałów z ciała… ale nie jest to już takie przytłaczające, stało się raczej zaproszeniem do szukania z nimi kontaktu i porozumienia.
Paweł Ksionek
Praktyk Metody Bones For Life (opartej o edukację somatyczną według dr MosheFeldenkraisa) i praktyk Somatic Experiencing w trakcie szkolenia (III rok certyfikowanego szkolenia).
*) o podobnych doświadczeniach pisze dr Robert Schleip w rozdziale 2 książki „Fascia Tensional Network”.
CIAŁO JEST TĄ NIEŚWIADOMOŚCIĄ, DO KTÓREJ POTRZEBUJEMY SIĘGNĄĆ
To co jest odcięte, nieodczute, pozostaje bez zmian. Kiedy zostanie odczute, zmienia się. Większość ludzi o tym nie wie. Wydaje im się, że jeśli nie pozwolą sobie poczuć negatywnej części siebie pozostaną dobrymi osobami. Dzieje się odwrotnie, negatywne aspekty trwają niezmiennie latami. Kilka chwil poświęconych temu, żeby poczuć je w ciele umożliwia ich zmianę. Jeśli jest w tobie coś złego czy chorego pozwól temu wewnętrznie być i oddychać. To jedyna droga, żeby mogło się rozwinąć w formę, której potrzebuje.
W tym hałaśliwym świecie, gdzie wszystko stale walczy o naszą uwagę, ludzie uczą się wyłączać i oddzielać, aby zachować zdrowie i przeżyć. Focusing pomaga Ci ponownie nawiązać kontakt z tym co najważniejsze – ze Sobą, abyś mógł/mogła usłyszeć i poczuć siebie, nawet jeśli na początku wydaje Ci się, że tych poczuć
i uczuć jest za dużo lub że nic nie czujesz.
O FOCUSINGU
Focusing jest naturalną umiejętnością, którą odkryto, przyglądając się temu, co robią ludzie, którzy doświadczają korzystnej zmiany. Jest to skupienie na własnym ciele i uświadamianie sobie tego, co czujemy w danej chwili. Wielu ludzi nie ma kontaktu ze swoimi uczuciami i pragnieniami. Focusing, czyli szczególne skupienie uwagi i otwarte nastawienie do doświadczanych poczuć, uczuć, myśli i wrażeń sprowadza ludzi ponownie do ciała i do kontaktu z tym, co jest dla nich prawdziwe.
Focusing służy docieraniu do głębokich pokładów pamięci ciała i psychiki, niedostępnych z poziomu kognitywnego czy w terapii narracyjnej. Jest nauką i praktyką kontaktu z ciałem poprzez felt sense. Nie jest terapią, choć ma taki skutek i może być wspierająca w tej drodze uwalniania emocji oraz blokujących wzorców i przekonań.
Prowadzi do większej autoregulacji i harmonii ciała/umysłu.
Jeśli masz za sobą doświadczenie praktyki empatii, NVC, coachingu uwzględniającego poziom ciała, uważności (mindfulness), innej formy medytacji czy psychoterapii, przekonasz się w jak w dostępny i praktyczny sposób Focusing znacząco pogłębi Twój kontakt i relację z ciałem. I z samą/samym sobą.
Focusing jest metodą świadomości ciała/umysłu, która pomaga doświadczyć więcej lekkości, jasności oraz uwolnienia od starych wzorców emocjonalnych. Focusing zaprasza Cię do zainteresowania się emocjami, które pojawiają się, kiedy kierujesz uwagę do ciała. Ten typ uwagi sprawia, że emocje mogą się transformować.
Często już od pierwszej sesji doświadczysz jak nawet najtrudniejsze emocje mogą być źródłem pozytywnej zmiany i rozwoju.
FOCUSING POMAGA:
odkrywać świat ciała i umysłu – jego odczuwanie, emocje, uczucia, doświadczenia przepływu życia
– poznać siebie – tę część bardziej znaną i tę, którą zauważamy kątem oka czy we snach.
– znaleźć w sobie bezpieczeństwo – miejsce w sobie, z którego można mierzyć się różnymi sprawami,
relacjami, również z tymi najtrudniejszymi
– rozwiązywać własne konflikty wewnętrzne – odnajdując dostęp do lekkości i przepływu
– odnaleźć poczucie swojej własnej wartości
– akceptować i kochać siebie
UMÓW SIĘ NA SESJĘ
Zapraszam na sesje i do nauki focusingu.
Focusing jest procesem doświadczeniowym.
Najlepszą formą poznania jest własne doświadczenie.
Jeśli chciał(a)byś się czegoś dowiedzieć lub o tym poczytać, polecam zasoby na tej stronie (zakładka: wiedza)
lub książkę „Focusing. Mądrość ciała.”
Kontakt: Agnieszka.Klimek@focusing.pl
Tel. 501 – 311 – 155
Najbliższe pełne szkolenie
https://www.facebook.com/events/150475908662728/
ZAPISY:
http://goo.gl/forms/9xX8uW4mzK
SPOTKANIA
WARSZAWA, Progressteron
DATA: 19 MARCA
GODZINA: 18:30-20:00
MIEJSCE: MILLENIUM PLAZA, Al. Jerozolimskie 123A
ZAPISY: konieczne: http://www.dojrzewalnia.pl/oferta/progressteron-33/warszawa/z9068.html
TEMAT: Czuję, odczuwam, rozumiem. W kontakcie ze sobą.
Focusing – relacje wewnętrzne
PROWADZĄCA: Agnieszka Klimek
WARSZAWA, Coachowisko
1 KWIETNIA 2016 Wykład “Decyzje z brzucha – czyli jak dobrze podejmować decyzje. Focusing.” Peter Gill (Manju), 17:00-18:00
2 KWIETNIA 2016 Wykład “Ciało zna odpowiedź. Focusing w pracy z klientem.” Peter Gill (Manju), 10:00-11:00
PROWADZĄCY: Peter Gill (Manju)
Więcej informacji wkrótce.
WROCŁAW, Wydział Psychologii,
Konferencja “Cielesne korzenie psychiki”
5 MARCA 2016 Wykład “Focusing- istota zmiany”
5 MARCA 2016 warsztat 2 godz. “Focusing- istota zmiany”
6 MARCA 2016 warsztat 3 godz. “Focusing – doświadczenie, które transformuje”
PROWADZĄCA: Agnieszka Klimek
WARSZAWA, Akademia Psychologii Zorientowanej na Proces
DATA: 5 lutego
GODZINA: 18:30-20:30
MIEJSCE: Akademia Psychologii Zorientowanej na Proces w ramach Akademii Pytalskich
ADRES: ul. Madalińskiego 89
TEMAT: Focusing-Relacje Wewnętrzne – Wprowadzenie.
Droga do najważniejszej relacji w swoim życiu − relacji ze sobą.
PROWADZĄCA: Agnieszka Klimek
Focusing jest naturalną umiejętnością, którą odkryto, przyglądając się temu, co robią ludzie, którzy doświadczają korzystnej zmiany. Jest to skupienie na własnym ciele i uświadamianie sobie tego, co czujemy w danej chwili. Wielu ludzi nie ma kontaktu ze swoimi uczuciami i pragnieniami. Focusing sprowadza ludzi ponownie do ciała i do kontaktu z tym, co jest dla nich prawdziwe: uczuć, pragnień i potrzeb.
PREZENTACJA I DOŚWIADCZENIE FOCUSINGU:
Jeśli wcześniej nie słyszałeś/-aś o Focusingu, a Cię ciekawi wiedza i odrobina doświadczenia, zapraszam na wykład wprowadzający.
KORZYŚCI FOCUSINGU:
-
Większa świadomość własnych uczuć, chęci i potrzeb.
-
Większa zdolność dawania sobie miłości, docenienia i szacunku.
-
Akceptacja dla siebie, swoich opinii i swojej perspektywy.
-
Umiejętność radzenia sobie z wewnętrznym krytykiem.
-
Wewnętrzna siła do radzenia sobie ze wzlotami i upadkami w swoim życiu.
Focusing jest naturalny jak oddychanie i przynosi szybką korzyść: łagodne połączenie ze swoim ciałem. To droga do najważniejszej relacji w naszym życiu − relacji ze sobą.
We wrześniu ukazała się niezwykle poczytna książka o Focusingu „Focusing. Mądrość ciała” Ann W. Cornell.
Jest niewielka i szybko się ją czyta, ale też dobrze się z nią zatrzymuje na czuciu ciała, czuciu siebie. Jest zilustrowana wieloma przykładami jak nawiązywać kontakt ze swoimi uczuciami i odczuciami w ciele, przede wszystkim w prostych słowach wyjaśnia czym jest felt sense i dlaczego on może być taki ważny i pomocny.
Czuję wielką wartość, że ta książka jest już dostępna. Tak jak nauka tej pięknej i wspierającej umiejętności – Focusingu. Gorąco polecam.
Link do informacji o książce jest tutaj:
http://wydawnictwomind.pl/focusing-madrosc-ciala-2/
Z serdecznymi pozdrowieniami,
Agnieszka