Agnieszka Klimek
– psychoterapeutka w nurcie humanistyczno-doświadczeniowym i postjungowskim Psychologii Procesu, (od 2011),
w II fazie szkolenia dyplomowego (od 2019)
– nauczycielka Focusingu Relacji Wewnętrznych (2016)
– terapeutka traumy Somatic Experiencing, SEP (2018),
– EMDR, 1 i 2 poziom i szkolenia specjalistyczne (2018),
– IFS, 1 poziom (2020) oraz wiele szkoleń specjalistycznych 2020-2024,
– ceryfikowana terapeutka Brainspotting, 4 fazy i szkolenia specialistyczne (2021), obecnie w szkoleniu na konsultantkę,
– psychoterapeutka zorientowana focusingowo (FOT 2023)
Zawsze fascynowało mnie doświadczenie. Być może dlatego, że było mi do niego tak daleko. Przeszłam długą drogę dochodzenia do siebie i lądowania na ziemi.
W młodym wieku pociągał mnie świat i podróże. Z czasem miałam szczęście, możliwość i odwagę ruszyć w świat w wiele podróży by poprowadzić wyjazdy grupowe po Francji, Hiszpanii, Cyprze czy Peru, Boliwii i Ekwadorze oraz po parkach narodowych Ameryki Północnej.
Bliżej połowy życia, przez kryzysy i zwątpienia zaczęły mnie pociągać podróże wewnętrzne. Przebogaty świat nieświadomości – własnej, ludzkiej i zbiorowej – otworzył przede mną swoje bramy.
Odkrywanie doświadczenia, bycie w doświadczeniu, przeżywanie, obserwowanie go i towarzyszenie mu. Nigdy nie sądziłam, że to doprowadzi mnie do pracy w obszarze umiejętności psychologicznych i psychoterapeutycznych.
I oto tu jestem – co samo w sobie jest kwintesencją doświadczania – otwieranie się na nieznane i przeżywania.
Zanim odkryłam dla siebie pracę z ciałem i Focusing, moja droga zawodowa prowadziła mnie przez pracę w roli tłumaczki symultanicznej, wspierania komunikacji pomiędzy kulturami, różnymi branżami biznesu w języku angielskim i francuskim, oraz przez zawodowe organizowanie podróży motywacyjnych, co razem stworzyło 20 lat pracy w specjalistycznych usługach w różnych rolach, głównie wspierających projekty, osoby czy zespoły.
Z czasem moje zainteresowanie światem zewnętrznym stopniowo nabrało wymiaru bardziej wewnętrznego. Skierowało mnie w stronę psychologii głębi, psychoterapii somatycznej, medytacji, pracy z ciałem, ze snami, z uczuciami i z traumą.
Jestem ogromnie wdzięczna za możliwość bardziej świadomego poznania i eksplorowania mocy empatii i Obecności.
Ciekawią mnie różne drogi prowadzące do poznawania i kontaktu z wewnętrznym doświadczaniem, od takich technik jak jungowski Dialog z głosem, gestaltowski “Wielki Umysł, Wielkie Serce”, przez Uważność, Vipassanę, Zen Coaching, NVC, Mediacje NVC, medytacje różnych nurtów od sufickich po tantryczne, metody Psychologii zorientowanej na proces i obecnie najbliższy mi z nich wszystkich – Focusing Relacji Wewnętrznych.
Focusing to jeden z największych darów w moim życiu. To łagodna praktyka docierania do połączenia ze sobą, pomost pomiędzy czuciem się żywym a poczuciem sensu i znaczenia poprzez nierozdzielanie umysłu od ciała i ciała od umysłu. Każdego dnia, również wtedy kiedy nie jest lekko, Focusing umożliwia mi kontakt i transformację różnych stanów ciała/umysłu.
Uczyłam się Focusingu od niezwykłych nauczycielek, kontynuatorek i innowatorek myśli Eugene’a Gendlina:
– Ann Weiser Cornell, Barbary McGavin.
Ukończyłam 2 letni kurs nauczycielski i szereg szkoleń zaawansowanych: “Treasure Maps to the Soul”, “Navigating the Edge”, “Releasing the Blocks to Actions”, “Philosophy, Focusing and Dreams”, “Focusing Demonstrations wih people new to Focusing”.
i wielu innych nauczycieli Focusingu.
W roku 2023 ukończyłam ponad 2 letni proces certyfikacji przy The London Focusing Institute uprawniający do prowadzenia psychoterapii opartej na focusingu (tytuł psychoterapeutki zorientowanej focusingowo, FOT).
Na codzień pracuję w prywatnym gabinecie. Prowadzę psychoterapię indywidualną i par ze szczególnym uwzględnieniem terapii traumy.
Organizuję i prowadzę Szkołę Focusingu.
Przetłumaczyłam na język polski dwie książki o focusingu:
- Focusing. Mądrość ciała (2015)
- Podręcznik Focusingu (podręcznik Szkoły Focusingu)
- oraz książkę o nielekowej terapii autyzmu “Materia autyzmu” Judith Bluestone, (2008) https://rozwiazacautyzm.pl/sklep/materia-autyzmu/
Jestem tłumaczką podręczników szkoleniowych do różnych metod pracy somatycznej i psychoterapeutycznej:
– Somatic Experiencing
– QiGong
– MER
– BBTRS
Jestem członkinią:
The International Focusing Institute, USA,
The London Focusing Institute, Wielka Brytania,
British Focusing Association,BFA
Polskiego Towarzystwa Psychologii Procesu, PTPP,
Polskiego Stowarzyszenia Somatic Experiencing, PSSE,
Polskiego Towarzystwa EMDR, PTEMDR,
Od 2020 r. pasjonuje mnie również najnowsza metoda pracy z urazem traumatycznym, Brainspotting, która również oparta jest na “felt sense”, który dał światu Focusingu, i na medytacji.
Mam uprawnienia do
– udzielania indywidualnych sesji Focusingu,
– prowadzenia szkoleń grupowych z Focusingu-Relacji Wewnętrznych.
– jestem w trakcie zdobywania uprawnień do certyfikowania nowych trenerów Focusingu (Kooordynator)
Włączałam elementy Focusingu Relacji Wewnętrznych do treningów kreatywności pt. „Odwaga tworzenia” wg „Drogi artysty” Julii Cameron.
Uczyłam Focusingu w ramach finansowanego przez miasto 12 tygodniowego projektu „Odzyskiwanie ciała” przeznaczonego dla kobiet po doświadczeniu przemocy.
WYSTĄPIENIA NA KONFERENCJACH:
2015
Konferencja „Cielesne korzenie psychiki” Instytutu Psychologii Uniwersytetu Wrocławskiego prezentowałam wystąpienie pt.„Focusing – Istota zmiany”
2017
Konferencja Pracy z Ciałem Stowarzyszenia „SAPERE” w Krakowie prezentowałam Focusing Relacji Wewnętrznych: „Focusing -mądrość ciała”
2022
II Konferencja “Życie Śmierć” online – prezentowałam co wnosi terapia traumy w kontekście stanów bliskich śmierci w modelu Somatic Experiencing „Eye of the Needle”: „Perspektywa Somatic Experiencing na temat stanów bliskich śmierci. Inspiracji i dzielenie się wiedzą.”
2024
I Konferencja Focusingowa w Warszawie „Focusing – Odzyskiwanie mocy z perspektywy psychoterapeutki traumy i nauczycielki Focusingu Relacji Wewnętrznych.”
2024
II Kongres Somatic Experiencing w Poznaniu „Źródła felt sense. Somatyczne podstawy pracy z umysłem i ciałem”
MOJE INSPIRACJE:
„Ciało nie jest tym, za co zwykle je uważaliśmy. To nie maszyna.
Przeżywamy nasze relacje, sytuacje życiowe w naszych ciałach.
Inni ludzie mogą zobaczyć w nas więcej niż my sami czasem sobie uświadamiamy. Nie wiemy nigdy tak naprawdę jak przejawia się nasze życie i jak jesteśmy odbierani. Poznanie tego wymaga dania sobie czasu.
Felt sense nie jest po prostu uczuciem.
Jest to całościowe odczucie jakiejś sytuacji poprzez ciało. To jest felt sense.”
Eugene T. Gendlin, twórca pojęcia felt sense i focusingu
„Odczucia ciała sięgają stanów poprzedzających stany ego, czyli stanów przed powstaniem przekonań psychicznych i autoidentyfikacji. Jeśli pozostaniemy w jakimś stanie wystarczająco długo, zaczynamy odczuwać felt sense, ruch własnej energii – żywej i witalnej. To dobry zasób – wiedzieć, że się jest, bez słów.”
Peter Levine, twórca Somatic Experiencing®
„Usłysz szept ciała zanim zacznie krzyczeć.”
Ann W. Cornell, współtwórczyni Focusingu Relacji Wewnętrznych
„Ludzie mówią, że to, czego wszyscy szukamy to sens życia. Nie sądzę, że o to chodzi. Myślę, że to czego szukamy to doświadczenie bycia żywym”
Joseph Campbell, mitoznawca
„Każdy ma swój cień, i im mniej jest on ucieleśniony w indywidualnym świadomym życiu, tym jest ciemniejszy i gęstszy”
Carl Gustaw Jung, twórca psychologii głębi
„Tłumienie swojego gniewu lub odsuwanie go od siebie jest tłumieniem lub wypieraniem siebie samych”
Thich Nhat Hanh, nauczyciel buddyjski