Agnieszka Klimek
nauczycielka Focusingu Relacji Wewnętrznych (2016)
psychoterapeutka zorientowana focusingowo (FOT, 2023)
terapeutka traumy SE, EMDR, IFS, Brainspotting
oraz w II fazie szkolenia w postjungowskim nurcie Psychologii Procesu
Zawsze fascynowało mnie doświadczenie. Być może dlatego, że było mi do niego tak daleko. Przeszłam długą drogę dochodzenia do siebie i lądowania na ziemi.
W młodym wieku pociągał mnie świat i podróże. Zaczęłam jako dziewczynka na hałdach gruzu pobudowlanego przed blokiem, który budował się latami w latach 1980 tych – tam pierwszy raz stawałam się przewodniczką po wyobrażonych łańcuchach gór.
Z czasem miałam szczęście, możliwość i odwagę ruszyć w świat w wiele podróży by poprowadzić wyjazdy grupowe po Francji, Hiszpanii, Cyprze czy Peru, Boliwii i Ekwadorze i po parkach Ameryki Północnej.
Bliżej połowy życia przez kryzysy, zagubienia i zwątpienia zaczęły mnie pociągać podróże wewnętrzne. Zaczęłam odkrywać przebogaty świat nieświadomości – własnej, ludzkiej i zbiorowej.
Odkrywanie doświadczenia, bycie w doświadczeniu, przeżywanie, obserwowanie go i towarzyszenie mu. Nigdy nie sądziłam, że to doprowadzi mnie do pracy w obszarze umiejętności psychologicznych i psychoterapeutycznych.
I oto tu jestem – co samo w sobie jest kwintesencją doświadczania – otwieranie się na nieznane i przeżywania.
Zanim odkryłam dla siebie Focusing, moja droga zawodowa prowadziła przez pracę w roli tłumaczki symultanicznej, wspierania komunikacji pomiędzy kulturami i językami (angielski, francuski i hiszpański), zawodowe organizowanie podróży motywacyjnych i inne, co razem stworzyło 20 lat pracy w usługach i biznesie w różnych rolach, głównie wspierających projekty, osoby czy zespoły.
Z czasem moje zainteresowanie światem zewnętrznym stopniowo nabrało wymiaru bardziej wewnętrznego. Skierowało mnie w stronę psychologii głębi, psychoterapii somatycznej, medytacji, pracy z ciałem, ze snami, z uczuciami i z traumą.
Jestem ogromnie wdzięczna za możliwość bardziej świadomego poznania i eksplorowania mocy empatii i Obecności.
Ciekawią mnie różne drogi prowadzące do poznawania i kontaktu z wewnętrznym doświadczaniem, od takich technik jak jungowski Dialog z głosem, gestaltowski “Wielki Umysł, Wielkie Serce”, przez Uważność, Vipassanę, Zen Coaching, NVC, Mediacje NVC, medytacje różnych nurtów od sufickich po tantryczne, metody Psychologii zorientowanej na proces i obecnie najbliższy mi z nich wszystkich – Focusing Relacji Wewnętrznych.
Focusing to jeden z największych darów w moim życiu. To łagodna praktyka docierania do połączenia ze sobą, pomost pomiędzy czuciem się żywym a poczuciem sensu i znaczenia poprzez nie rozdzielanie umysłu od ciała i ciała od umysłu. Każdego dnia, również wtedy kiedy nie jest lekko, Focusing umożliwia mi kontakt i transformację różnych stanów ciała.
Uczyłam się Focusingu od niezwykłych nauczycielek, kontynuatorek i innowatorek myśli Eugene’a Gendlina: Ann Weiser Cornell, Barbary McGavin. Ukończyłam 2 letni kurs nauczycielski i szereg szkoleń zaawansowanych: “Treasure Maps to the Soul”, “Navigating the Edge”, “Releasing the Blocks to Actions”, “Philosophy, Focusing and Dreams”, “Focusing Demonstrations wih people new to Focusing”.
W roku 2023 ukończyłam ponad 2 letni proces certyfikacji przy The London Focusing Institute uprawniający do prowadzenia psychoterapii opartej na focusingu (tytuł psychoterapeutki zorientowanej focusingowo, FOT).
Na codzień pracuję w prywatnym gabinecie. Prowadzę psychoterapię ze szczególnym uwzględnieniem terapii traumy.
Przetłumaczyłam na język polski dwie książki o focusingu:
Focusing. Mądrość ciała (2015)
Podręcznik Focusingu (w przygotowaniu)
oraz książkę o nielekowej terapii autyzmu “Materia autyzmu” Judith Bluestone, (2008)
https://rozwiazacautyzm.pl/sklep/materia-autyzmu/
Jestem członkinią The International Focusing Institute w USA. Jestem w trakcie szkolenia psychoterapeutycznego w nurcie postjungowskim i somatycznym: Psychologia zorientowana na Proces od 2011 r. i od 2015 r. leczenie traumy wg Somatic Experiencing Petera Levine’a, terapii opartej na pracy z głównym konceptem focusingu felt sense i w ten sposób regulacją układu nerwowego człowieka.
Od 2020 r. pasjonuje mnie również najnowsza metoda pracy z urazem traumatycznym, Brainspotting, która również oparta jest na “felt sense”, który dał światu Focusingu.
Mam uprawnienia do udzielania indywidualnych sesji Focusingu i prowadzenia szkoleń grupowych z Focusingu-Relacji Wewnętrznych. Włączałam elementy Focusingu-Relacji Wewnętrznych do treningów kreatywności „Odwaga tworzenia” wg „Drogi artysty” Julii Cameron. Uczyłam Focusingu w ramach 12 tygodniowego projektu „Odzyskiwanie ciała”.
Od 2018 pracuję jako psychoterapeutka traumy w nurcie somatycznym i humanistyczno-doświadczeniowym.