Strona główna

Zapraszam na najbliższe szkolenie  Zrzut ekranu 2016-01-14 o 16.31.44Focusing jest metodą świadomości ciała/umysłu, która pomaga doświadczyć więcej lekkości, jasności i wolności od starych wzorców emocjonalnych.

Focusing zaprasza Cię do zainteresowania się emocjami, które pojawiają się, kiedy kierujesz uwagę do ciała. Ten typ uwagi sprawia, że emocje mogą się transformować.

Jeśli masz za sobą doświadczenie medytacji, mindfulness, praktyki empatii czy NVC, przekonasz się w jak w dostępny i praktyczny sposób Focusing znacząco pogłębi Twój proces kontaktu z ciałem i z samą/samym sobą.

Doświadczysz, jak nawet najtrudniejsze emocje mogą być źródłem pozytywnej zmiany i rozwoju.

Focusing jest łagodny i pełen szacunku dla wszystkich naszych poczuć i wewnętrznych impulsów. Często myślimy, że musimy być silni i bezkompromisowi, aby wprowadzić jakieś zmiany – ale siła wywołuje tylko więcej oporu. Łagodność może być najbardziej skutecznym działaniem w naszym wewnętrznym świecie. Krytykowanie samego/samej siebie również buduje mur oporu przed zmianą. W Focusingu kluczowe jest traktowanie siebie samej/samego z szacunkiem.

Focusing włącza wszystkie aspekty. Wszystkie nasze uczucia i aspekty znajdą tu miejsce. Niczego się nie „pozbywamy“. Uczysz się sposobu bycia za wszystkimi swoimi stanami emocjonalnymi z poziomu szerszej i większej obecności.

Focusing jest podejściem pozytywnym. Skupia się na tym, co przed nami, jakie życie w nas chce znaleźć sobie miejsce. Nie musisz któryś raz powtarzać swojej historii czy zagłębiać się w to, co nie działa. Focusing pozwala Ci nawiązać kontakt z energią życia, która należy do Ciebie i nie wymaga, aby cokolwiek było odepchnięte.

 

3 KRYTERIA, KTÓRE WYRÓŻNIAJĄ FOCUSING OD INNYCH METOD PRACY

FOCUSING ZOSTAŁ ODKRYTY W WYNIKU BADAŃ NAUKOWYCH

Focusing jest przedmiotem ponad 50 badań naukowych nad pozytywną zmianą w terapii. Typowymi rezultatami korzystania z Focusingu jest: większa autoregulacja emocjonalna, większe zadowolenie w relacjach i wzrost samoakceptacji. Badania pokazały, że osoby które były w stanie zatrzymać się, zwolnić i kierować uwagę do pojawiającego się na bieżąco odczucia i uczucia w ciele – odczucia w ciele danego problemu czy sytuacji – uczucia, które mieści w sobie więcej niż słowa są w stanie na dany moment pomieścić – dokonywały dużo bardziej trwałej zmiany w życiu. Focusing został rozwinięty jako sposób nauczenia innych jak używać umiejętności, którą mieli odnoszący sukcesy w terapii klienci.

 

SŁUCHANIE I EMPATIA SĄ NAJWAŻNIEJSZE.

W tym hałaśliwym świecie, gdzie wszystko stale walczy o naszą uwagę, ludzie uczą się wyłączać i oddzielać, aby zachować zdrowie i przeżyć. Focusing pomaga Ci ponownie nawiązać kontakt z tym co najważniejsze – ze Sobą, abyś mógł/mogła usłyszeć i poczuć siebie! Pozwala Ci to nie tylko rozwinąć większą uwagę na siebie, ale również daje ci możliwość spotkania się z drugą osobą, która jest nastawiona na słuchanie każdego Twojego słowa i głębokie zrozumienie Ciebie. Jak często czujesz się naprawdę wysłuchany/-a?
Przy Focusingu możesz bezpośrednio doświadczyć stanu głębokiego relaksu, który pojawia się w ciele, kiedy to co mówisz, jest autentycznie przyjęte przez drugą osobę.

 

TY WIESZ NAJLEPIEJ, CO CZUJESZ.
Ty kierujesz procesem.

Przeprowadzając Focusing, Ty jesteś osobą, która decyduje o różnych jego etapach. Nawet doświadczeni nauczyciele Focusingu nie wiedzą o Tobie więcej, niż Ty sam/-a wiesz o sobie. Focusing zachęca Cię do podążania za swoją własną prawdą. Jesteś wspierany/-ana w tym, aby prosić o to, czego potrzebujesz i czego oczekujesz od osoby towarzyszącej Ci w tym procesie.
Nikt inny nie kieruje tym pojazdem tylko Ty. Twoje „nie” jest szanowane tak samo, jak Twoje „tak”, kiedy zanurzasz się w proces Focusingu. Osoba, która Ci towarzyszy może pomóc Ci facylitować Twoje wewnętrzne eksploracje bez narzucania Ci, co jej zdaniem jest właściwe dla Ciebie. Pozwól sobie tego doświadczyć.

Zapraszam również na sesje i do nauki focusingu. Focusing jest procesem doświadczeniowym. Jest wiele modeli objaśniających jego działanie. Najprościej mówiąc, focusing to naturalny proces kierowania uwagi do ciała, podczas którego możemy dopełniać niedokończone stany. Niedopełnione, nieodczute stany emocjonalne, mentalne i fizyczne powodują blokady w przepływie energii i emocji w ciele. Skupianie uwagi na nich, nawiązywanie z nimi relacji, empatyczne wysłuchiwanie ich powowduje, że dopełniają się, rozpuszczają i otwierają miejsce na nowe. Focusing jest naturalną ludzką umiejętnością. Można się go również nauczyć na szkoleniu indywidualnym lub grupowym. Ta umiejętność została tak nazwna, zaobserowana i wyodrębniona (nie stworzona) przez Eugene’a Gendlina, Amerykańskiego filozofa i psychoterapeutę w wyniku jego wieloletnich badań nad skutecznością terapii narracyjnej. W latach 1960-tych  był to wielki przełom w dziedzinie psychoterapii, który zapoczątkował powrót do ciała, którego dobrodziejstw możemy teraz doświadczać w tak wielu nurtach terapii psychosomatycznych. Pojęcie stworzone przez
E. Gendlina “felt sense” przeniknęło do wielu nurtów pracy z ciałem i doświadczeniem. Jednocześnie focusing pozostał umiejetnością, która może być częścią terapii, ale jest też  częścią procesu rozwoju i może być praktykowana w partnerskiej wymianie w dwójkach. To pośredni stopień pomiędzy medytacją a terapią.

Polecam  doświadczenie własnej czującej uwagi podczas sesji focusingu. Służę jako facylitatorka moim delikatnym wsparciem i umiejętnym prowadzeniem. Doświadczam tego i uczę się tego intensywnie od 3 lat. Całe życie o tym marzyłam. Mam wielką wdzięczność, że się spotkaliśmy: focusing i ja.

Kluczowym etapem focusingu jest zrozumienie, że ciało ma swoją własną prędkość. Jeśli bardzo o nim zapomnieliśmy, nie mamy nawyku słuchania ciała, wczuwania się w to, jak nam jest, co nam podpowiadają różne sygnały z ciała, potrzebna będzie pauza, chwila na oddech i na poczucie siebie samego/-ej. To jest moment, w którym zaczyna się fascynująca podróż wgłąb siebie i swojego wewnętrznego świata. Azymutem jest większa harmonia, integracja, lekkość i przepływ wynikające z odzyskania zablokowanych energii, nawiązanie lepszego, bliższego i cieplejszego kontaktu z sobą samym/ą-. Taki kontakt i taka relacja  ze sobą to wielki skarb na życie. Z niej wywodzą się wszystkie inne nasze relacje. Dlatego dbając o swój kontakt z ludźmi i ze światem, warto dać sobie chwilę  na swoją relację
z samym/-ą sobą.

W sesji focusingu dajemy ciału czas, zwalniamy, wczuwamy się i wsłuchujemy się w nie oraz rozwijamy doświadczenie tego, co potrzebuje wysłuchania i odczucia. Zadziwiające jest w naszym pędzącym świecie wydarzeń i informacji, jak wielka moc drzemie w tym zatrzymaniu i wczuciu się w siebie. Czytaj więcej …

AKTUALNOŚCI

Wydawnictwo MIND wydało pierwszą książkę na temat focusingu zorientowanego na relacje wewnętrzne “Focusing. Mądrość ciała” autorstwa Ann Weiser Cornell. Gorąco polecam. To wspaniale wprowadzenie do tego podejścia.
Wkrótce więcej książek o focusingu zorientowanym na relacje wewnętrzne.


To również pierwsza książka wyłącznie o focusingu po 26 latach od wydania “Ciało zna odpowiedź” Martina Siemsa.

Focusing.Madrosc_ciala_w sprzedazy_2

Wiecej o książce oraz gdzie można kupić książkę wydaną przez Wydawnictwo MIND tutaj

z widokiem na chmury_Zrzut ekranu 2015-08-22 o 21.22.12.png
„Focusing umożliwi Ci rozpoznanie i transformację takich miejsce w ciele, w którym twoje życie jest zablokowane, skurczone, przygniecione czy spowolnione. Czytaj dalej…

 

Jakby to było … zatrzymać się na chwilę?
Zrobić sobie przerwę od gonitwy myśli… ?
Dać sobie chwilę czasu?

fot_c

Focusing zaczyna się od zatrzymania i skierowania uwagi do ciała, a poprzez empatyczne wsłuchiwanie się w doświadczenie ciała, poznawanie, opisywanie i nazywanie go, prowadzi do rozpuszczenia w nas blokad w tych miejscach, gdzie energia życia jest zatrzymana. Czytaj dalej …

fot_d

O focusingu słowami Gene’a Gendlina i Ann W. Cornell
„Focusing jest metodą pracy ze świadomością.
Jest związany z głębokim słuchaniem siebie, swojego ciała na wszystkich poziomach doświadczania fizycznego, emocjonalnego i subtelnego. Czytaj dalej…

terapia SE w Polsce

Z focusingiem jest również związana terapia leczenia traumy wg Somatic Experiencing. Wywodzi się ona ze rozumienia kluczowego doświadczenia, jakim jest felt sense i procesu docierania do różnych poziomów odczuć somatycznych. Dowiedz się więcej…

Pak

Agnieszka Klimek

prowadzę sesje focusingu,
udzielam lekcji indywidualnych,
organizuję szkolenia z focusingu,
skończyłam 2-letnie szkolenie trenerskie
przy the International Focusing Institute, USA

tel. 501 311 155

email: agnieszka.klimek@focusing.pl